„Relief z zaułków Pasymia” to wielkoformatowa płaskorzeźba skomponowana ze 120 modułów wykonanych przez 15 uczestników projektu ceramicznego, dofinansowanego przez Lokalną Grupę Działania w ramach operacji „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Przedstawia lokalną architekturę, pejzaż, florę, faunę i człowieka. Znajdują się w nim najbardziej znane, miejskie obiekty: cztery wieże, kamienice, uliczki i charakterystyczne detale, które wciąż inspirują twórców filmowych, fotografów, ludzi sztuki i odwiedzających miasto turystów. Zawiera zegar czasu, herb i logo sieci Cittaslow, do której miasto przynależy i poprzez różne projekty kultywuje jej założenia chociażby w zakresie rękodzieła i rzemiosła. Kilka motywów nawiązuje do muzyczno–teatralnych, letnich zaułków Pasymia. Cała kompozycja jest ułożona w pionie z centralnie położonym ratuszem i przedstawia prawdziwy układ miasta widziany w perspektywie rzędowej, lub topograficznej z jednoczesnym przedstawieniem obiektów z boku, lub z lotu ptaka. Za ratuszem znajduje się jezioro a dookoła przyroda bogata w kwiaty, motyle, ptaki, i zwierzęta.
Wszystkie elementy wyrzeźbione techniką wklęsłą, płaską lub wypukłą, zostały wysuszone i wypalone w piecu na biskwit. Po pokryciu farbami podszkliwnymi, angobami i szkliwem, ponownie wypalone w temperaturze 1080 stopni. Dobrze utrwalone i odporne na uszkodzenia zostały zamocowane na ścianie w budynku Miejskiego Ośrodka Kultury, w miejscu dostępnym do oglądania również dla niewidomych.
Odsłonięcie reliefu z zaułków Pasymia nastąpiło w wąskim gronie, 17.10.2020 przez Burmistrza Cezarego Łachmańskiego w asyście najmłodszych uczestniczek.
Autorami prac są głównie dorośli mieszkańcy Pasymia i okolic, ale też dzieci i przypadkowi turyści. W podziękowaniu za udział w projekcie i wytrwałość otrzymali certyfikaty ceramika od prowadzącej warsztaty Barbary Niemiec.