Znajdźcie trochę czasu i obejrzyjcie “Zaułki pamięci – Pasym”. To zabawny film wspominający zwykłych ludzi, zwykłe historie i miejsca, o których może słyszeliście, które może znacie lub pamiętacie. Zobaczycie w nim obszerne fragmenty dokumentujące letnią akcję teatralną “Pasym z naszej pamięci” wykonaną przez aktorów Teatru Chochół i Przyjaciele. Być może mieliście okazję uczestniczyć w niej jako widzowie 9 sierpnia 2020 roku i odnajdziecie siebie w kadrze.

Zaułki pamięci – Pasym from Studio Ruchome Obrazki on Vimeo.

Stowarzyszenie Twórców i Orędowników Kultury ANIMA we współpracy z Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie i Miejskim Ośrodkiem Kultury w Pasymiu w roku 2020 zrealizowało projekt sięgający do przeszłości mazurskiego miasteczka Pasym.
Osią projektu były wspomnienia byłych i obecnych mieszkańców Pasymia, odnoszące się do różnych lokalizacji w tej miejscowości. Rozmowy z mieszkańcami – w formie sentymentalnego spaceru po zaułkach Pasymia, a w czasie rygorów epidemii – w trakcie wywiadów i spotkań zdalnych, połączone z impresjami teatralnymi na kanwie tych wspomnień – wykonanymi plenerowo w Pasymiu przez ekipę aktorów Teatru Chochół – doprowadziły do efektu projektu, jakim jest realizacja dokumentu filmowego pt. „Zaułki pamięci. Pasym”.
Powstały film jest rodzajem archiwizującego zapisu pamięci mieszkańców Pasymia. Mamy świadomość, że to niewielka kropelka w morzu wspomnień Pasymian. Dlatego chcemy , by ten zapis miał otwartą formułę, zakładającą jego odcinkową kontynuację z udziałem kolejnych wspominających ze starszego pokolenia, z którymi realizatorzy projektu nie mogli się spotkać ze względu na zaostrzenie rygorów epidemicznych. Mamy nadzieję, że zachęcimy również innych mieszkańców Pasymia do podzielenia się z nami swoją pamięcią miejsca i czasu.
Zadanie było współorganizowane z Samorządem Województwa Warmińsko- Mazurskiego i Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.