W miniony weekend tj. 25 i 26 maja po raz dziewiąty odbyła się największa impreza zrzeszająca wszystkich członków Krajowej Polskiej Sieci Miast Cittaslow. Tym razem w Lidzbarku nad Welem.

Festiwal Cittaslow to nie tylko upowszechnianie idei ruchu slow life, to czas promocji swojego regionu i pomysł na spędzenie czasu w niespiesznej, miłej atmosferze. To czas integracji społeczności lokalnych i zaangażowania wytwórców, rękodzielników, rzemieślników i artystów.

Pasym jest jedynym miastem z Powiatu Szczycieńskiego należącym od 2014 roku do Stowarzyszenia i corocznie uczestniczy w Festiwalach i Turniejach Cittaslow w Polsce. W tym roku miasto zaprezentowało się w trzech konkurencjach i zajęło pierwsze miejsce w konkursie na NAJŁADNIEJSZE STOISKO PROMOCYJNE IX FESTIWALU MIAST CITTASLOW.

Na stoisku znalazły się produkty z lokalnym certyfikatem: drożdżówka szlachecka w kształcie ślimaka z piekarni pana Zdzisława Stepokury, nalewka bzinka i jaglanka z pensjonatu Pod Dobrym Aniołem, ceramiczne pamiątki z Pasymia wykonane przez Uniwersytet Trzeciego Wieku na zajęciach z Kaflarnią państwa Toś, przaśne rzeźby w drewnie, foldery, mapki i bardzo ciekawy pokaz wikliniarstwa.

Burmistrz Pasymia – Cezary Łachmański promował miasto, opowiadając odwiedzającym stoisko gościom, między innymi, o realizowanych inwestycjach w ramach pozyskanych środków właśnie z Sieci Miast Cittaslow i omawiając wizualizację planowanej inwestycji przez inwestora prywatnego, tj. hotelu pięciogwiazdkowego na 300 miejsc i restauracji w stylu slow.

Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Z konkurencji literackiej na „Dobrą fraszkę” mamy pamiątkę w postaci wydanego małego zbioru wszystkich fraszek biorących udział w konkursie do przeczytania u pana Wiesława Szubki – autora fraszki.

W pierwszym dniu festiwalu odbyła się konferencja miast zrzeszonych, na której omawiano bieżące zagadnienia związane z Cittaslow. Być może w niedalekiej przyszłości Festiwal Cittaslow odbędzie się w Pasymiu.