W minioną niedzielę o poranku studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pasymiu wyruszyli w podróż po Podlasiu. Celem wyjazdu była Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku na rewelacyjny musical „Doktor Żywago” w reżyserii Jakuba Szydłowskiego z Łukaszem Zagrobelnym i Pauliną Janczak w rolach głównych. Na scenie zobaczyliśmy także między innymi Monikę Ziółkowską oraz Dariusza Kordka. Scenariusz sztuki oparty jest na powieści Borysa Pasternaka, która uważana jest za jedną z najpiękniejszych historii miłosnych w literaturze światowej. Poruszająca historia pary kochanków – Jurija Żywago i Lary Antipowej Guichard – dzieje się na tle przemian historycznych w Rosji w pierwszej połowie XX wieku. Miłość, jaka połączyła głównych bohaterów jest ponadczasowa – wyznania miłości bohaterów są wiecznie aktualne, bez względu na czas i miejsce ich wypowiedzenia. Ich romans był niezwykle burzliwy, pełen porywów serca i uczuć – nie tylko tych krzepiących serce, ale także tych, które towarzyszą podczas trudnych życiowych wyborów.

Oprócz wizyty w Operze i Filharmonii Podlaskiej zwiedziliśmy także Wielką Synagogę oraz Dom Talmudyczny, stanowiący obecnie Muzeum Kultury Żydowskiej w Tykocinie nazywanym „perłą baroku”, a także Pałac Branickich w Białymstoku.